• Follow us on
  • rss

Festiwal Na Bosaka 2019

Festiwal tańca “Na bosaka” powstał w 2013 roku jako program artystyczny towarzyszący Ogólnopolskim Warsztatom Tańca Współczesnego (OWTW), których historia sięga lat 90-tych. Obecnie, dzięki wieloletniej działalności w zakresie edukacji tanecznej i artystycznej OWTW, towarzyszący warsztatom Festiwal trwale wpisuje się w ogólnopolski kalendarz wydarzeń z dziedziny tańca współczesnego.

Przygotowując kolejne edycje festiwalu dbamy o atmosferę i klimat połczyńskich spotkań z tańcem, dobieramy specjalistyczną kadrę instruktorską spośród najlepszych polskich pedagogów i artystów tańca. Tworzymy to wydarzenie dla Was i wspólnie z Wami. Przygotowując warsztatowy plan zajęć oraz wydarzenia festiwalowe zawsze bierzemy pod uwagę wasze sugestie, opinie i deklarowane potrzeby.  Co roku także wybieramy temat, któremu poświęcamy daną edycję. Motywem przewodnim była już improwizacja, taniec fizyczny czy kontakt improwizacja, prezentowaliśmy spektakle młodych twórców na scenie otwartej i autorskie projekty uznanych artystów w przestrzeni miasta Połczyna Zdroju i Parku Zdrojowego.

W tej edycji chcemy pokazać w jaki sposób trening sztuk walki może wzbogacić sztukę taneczną, proponujemy ścieżkę tematyczną oraz trzy zajęcia warsztatowe do wyboru.    

W tym roku również dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Urzędu Miejskiego w Połczynie-Zdroju, po raz pierwszy przedstawimy dwa wieczory autorskich spektakli tańca zaproszonych gości oraz instruktorów na scenie Centrum Kultury w Połczynie Zdroju, .

Program festiwalu dzięki różnorodności form praktykowania ruchu i tańca adresowany jest zarówno do osób zajmujących się tańcem zawodowo, amatorów jak i szerokiej publiczności. Nie zabraknie pokazów po-warsztatowych i widowiska tanecznego w Amfiteatrze Zdrojowym. Naszą ofertę kierujemy do wszystkich – dzieci, rodzin i seniorów.

W festiwalowym przedszkolu “Małe stópki”,  rodzice uczestniczący w warsztatach będą mogli pozostawić swoje pociechy pod opieką naszych instruktorów i animatorów.

Codziennie czekają na uczestników także wydarzenia dodatkowe i atrakcje – wieczorne jamy taneczne z muzyką na żywo, prezentacje filmów tańca, wykłady, panele dyskusyjne i imprezy integracyjne.

Zapraszamy do Połczyna Zdroju!

 

 

 

Krótki rys historyczny OWTW:

 

Historia naszych warsztatów sięga dwudziestu lat wstecz.  Połczyńskie spotkania są kontynuacją Koszalińskich warsztatów odbywających się w latach 90, roboczo nazywanych Letnią Szkołą Tańca. A te z kolei narodziły się z Płockich Ogólnopolskich Warsztatów Interdyscyplinarnych – pierwszych, jakie odbyły się w Polsce po II wojnie światowej. Warsztaty, finansowane przez Narodowe Centrum Kultury początkowo odbywały się w Koszalinie, a w 2000 roku z inicjatywy Witolda Jurewicza i Małgorzaty Lorenc przeniesiono je do Połczyna – Zdroju. Z powodu braku dotacji od 2004 roku warsztaty przez kolejne dwa lata nie odbyły się. W 2005 roku Małgorzata Lorenc – instruktor ds. tańca w połczyńskim domu kultury przejęła całkowicie ich organizację kontynuując ścisłą współpracę z Witoldem Jurewiczem. W następnych latach warsztaty nabierały rozpędu i przyciągały z roku na rok coraz to liczniejszą grupę uczestników nadając wydarzeniu znacznego rozgłosu w kraju. W 2009 roku do pomocy w organizowanych przez panią Lorenc warsztatach dołączyły jej dzieci Joanna i Kamil. W 2010 roku nowo powstałe Stowarzyszenie Połczyńskie Innowacje Kulturalne (PIK) w pełni przejęło organizację warsztatów podwajając w następnym roku liczbę uczestników. W 2011 roku do współorganizacji i koordynacji OWTW dołączył Dawid Lorenc, tancerz i instruktor, uczestnik wielu międzynarodowych projektów i festiwali w Polsce i Europie. Pomimo braków dofinansowania projektu Festiwalu na rok 2012  Stowarzyszenie PIK z powodzeniem zrealizowało największą jak dotąd edycję OWTW. Ten ogromny sukces promocji i organizacji warsztatów był możliwy dzięki rozpoczęciu współpracy z partnerami z sektora prywatnego w naszym regionie a także innymi branżowymi partnerami jak Fundacja Kina Tańca. Warsztaty to również, dobrze zgrana kilkunastoosobowa grupa wolontariuszy i współorganizatorów.

Scroll to Top